CHARM MEDI® – LINIA SOUTE – Pacjent onkologiczny w gabinecie kosmetycznym

Wraz z wprowadzeniem intensyfikacji oraz większej częstotliwości stosowania chemioterapii oraz radioterapii wzrosło znaczenie toksyczności terapii onkologicznej dla skóry i jej przydatków (paznokci). Praktycznie każdy pacjent nowotworowy doświadcza w trakcie swojej kuracji działań niepożądanych leczenia.

Do najczęstszych zmian skórnych związanych z przyjmowaniem chemioterapii zaliczamy zaczerwienienie, świąd, nadmierne łuszczenie się, wysychanie oraz trądzik. Zmiany skórne dotyczą z reguły twarzy, szyi, ramion, tułowia, rzadziej kończyn. Z większością problemów można uporać się, stosując odpowiednią higienę i pielęgnację. W przypadku gdy skóra jest przesuszona należy unikać długich i ciepłych kąpieli oraz używać preparatów kosmetycznych o działaniu kojącym i nawilżającym. Nie powinno stosować się perfum i wody kolońskiej zawierających alkohol. Wskazana jest również ograniczona ekspozycja na słońce, która nasila niepożądane działanie na skórę.

Warto zadbać o paznokcie, stosując preparaty wzmacniające. Należy oszczędzać je poprzez nakładanie gumowych rękawiczek podczas mycia naczyń i prac porządkowych.

W leczeniu nowotworów złośliwych za pomocą radioterapii, nastąpił wielki postęp w precyzyjnym dopasowaniu strumienia promieniowania do tkanek chorych i jednoczesnej osłonie tkanek zdrowych. Jednak pomimo tego, w obszarze napromienianym zawsze znajduje się skóra, a to prowadzi do jej popromiennego zapalenia, które powoduje pieczenie, świąd czy ból.

SKALA STOPNIA NASILENIA ODCZYNU POPROMIENNEGO

I stopień – zaczerwienienie – skórę można pielęgnować w gabinecie;

II stopień- złuszczanie na sucho – konieczna konsultacja z lekarzem;

III stopień – złuszczanie na mokro – należy najpierw zastosować leczenie;

IV stopień – martwica – konieczna interwencja chirurgiczna.

Leczenie odczynów popromiennych skóry zależy od stopnia uszkodzenia i polega na ścisłej ochronie obszaru napromienianego, unikaniu urazów mechanicznych, podrażnień, nasłoneczniania, ponownego napromieniania. Zakazane jest stosowanie kosmetyków zawierających alkohol. Zalecane jest mycie pod prysznicem z użyciem delikatnych środków myjących o neutralnym pH dla skóry i zrezygnowanie z gąbek i szczotek. Można stosować preparaty kosmetyczne o działaniu nawilżającym i łagodzącym. W przypadku odczynu III i IV stopnia mycie może być zakazane. W przypadku złuszczania naskórka na sucho możliwe jest zastosowanie kremów z dodatkiem kortykosteroidów (1-procentowy krem z hydrokortyzonem). W przypadku wystąpienia nadkażenia bakteryjnego może być konieczne zastosowanie kremu z antybiotykiem. Wskazane może być także delikatne przemywanie wodnym roztworem gencjany. Wystąpienie martwicy wymaga interwencji chirurgicznej. Pacjenci otrzymujący terapię przeciwnowotworową powinni unikać urazów mechanicznych, zadrapań, słońca, preparatów z alkoholem, perfumowanych oraz starannie i systematycznie pielęgnować skórę. W tym celu należy stosować specjalistyczne preparaty kosmetyczne służące do utrzymania skóry w dobrej kondycji, mimo działań ubocznych terapii. Skóra wymaga pielęgnacji od pierwszego dnia leczenia przeciwnowotworowego, aby jej stan nie powodował nadmiernego dyskomfortu u chorego i nie stanął na przeszkodzie utrzymania leczenia i osiągnięcia celu terapii.

Wychodząc naprzeciw takim problemom opracowaliśmy zabieg SOUTE THERAPY. Dzięki zastosowaniu odpowiednich surowców, tj.: Skin Save®, Dekspantenol, Alantoina, masło Shea, olej sojowy i kwas hialuronowy, opracowaliśmy terapię silnie łagodzącą polecaną do pielęgnacji skóry z różnymi schorzeniami, pacjenta onkologicznego oraz po zabiegach inwazyjnych.

Tworząc formulacje kosmetyczne bazowaliśmy m.in. na bazach literaturowych lub badaniach i obserwacjach klinicznych, śledząc najczęstsze działania niepożądane stosowanych w onkologii form leczenia.

SKIN SAVE® to mieszanka ekstraktów ziołowych z Opuntia ficus indica, Capparis spinosa i Olea europarea. Surowiec może być z powodzeniem stosowany w miejscowych terapiach wspomagających kontaktowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, procesy zapalne skóry i swędzenie.

Departament Radiologii we Włoszech przeprowadził badanie potwierdzające skuteczność działania Skin Save®. Wyniki uzyskane w tym badaniu podkreślają działanie miejscowe w zapobieganiu ostrym reakcjom skórnym wywołanym przez promieniowanie. Terapie miejscowe nie wykazywały szkodliwych skutków. Znacznie poprawiły komfort u pacjentów otrzymujących leczenie promieniowaniem jako wspomagająca opieka nad reakcjami skórnymi. Ponadto podejście instrumentalne za pomocą spektrofotometrii odbiciowej zastosowane w tym badaniu powinno uniknąć niedociągnięć w ocenie wizualnej poprzez zdolność oceny niewielkich różnic w poziomach rumienia i powinno to ułatwić ocenę skuteczności i aktywności środków miejscowych we wszystkich fazach reakcji skórnych wywołanych radioterapią.

Ponadto, produkty Charm Medi® użyte w zabiegu SOUTE THERAPY zostały przebadane dermatologicznie. Na podstawie uzyskanych wyników ustalono, że preparaty nie wywołują jakichkolwiek objawów ubocznych, podrażnienia czy uczulenia w badanej grupie. U wszystkich badanych próby płatkowe dały wynik ujemny, nie stwierdzono więc ani drażniącego ani uczulającego działania ww. produktów kosmetycznych na skórę.